Symposium "De kwetsbare patiënt" - Van langdurige afwezigheid naar actieve deelname: Re-integratie van kwetsbare patiënten
In ons land zijn er meer dan 500000 mensen langdurig arbeidsongeschikt.
Hoe kunnen we van langdurige afwezigheid naar deelname aan het arbeidsproces gaan wetende dat hoe langer de ongeschiktheid duurt hoe meer de betrokkene maatschappelijk verzwakt? Het gaat vaak om een heel kluwen met een moeilijke sociale achtergrond, co- morbiditeiten enz. Dit maakt dat de individuele kwetsbaarheid moet beoordeeld worden. Dat doet de adviserende arts.
De arbeidsongeschiktheidsuitkeringen zijn strikt bij wet geregeld. We onderscheiden 2 stelsels, nl. het stelsel van de algemene regeling (arbeiders, bedienden en gecontroleerde werklozen) en het stelsel van de regeling zelfstandigen. Wanneer is iemand arbeidsongeschikt? Het gaat om iemand die niet meer kan werken ingevolge een ziekte of een letsel. Arbeidsongeschiktheid kan ook het gevolg zijn van het verergeren van een ziekte. Vandaar dat de rol van de adviserend arts cruciaal is en een specifieke expertise vereist.
Enerzijds moet de adviserend arts vaststellen wat niet meer kan(evaluatie van de arbeidsongeschiktheid),maar er moet ook gekeken worden naar wat wel nog kan (evaluatie van de restcapaciteiten). Dit eventueel met begeleiding, heroriëntatie of het aanleren van extra competenties.
De evaluatie van de restcapaciteiten gebeurt a.h.v van een categorisering die aan geeft wat op dat moment mogelijk is op het vlak van re-integratie.
Zo is categorie 1 de spontane en volledige terugkeer naar het werk ten laatste tegen het einde van de zesde maand arbeidsongeschiktheid en dit zonder enige andere begeleidingsactie. De terug naar werk coördinator zal voor een verzekerde die bevestigd is in categorie 4 in gesprek gaan met de betrokkene over mogelijke hulp en ondersteuning in het kader van een terug naar werk. -
De eigenlijke reintegratie verloopt via drie routes. Ofwel wordt ze geïnitieerd door de Terug naar Werk coördinator na doorverwijzing van de adviserend arts ofwel neemt de betrokkene zelf het initiatief om zich aan te melden bij de Terug naar Werk coördinator ofwel wordt er een traject opgezet via de VDAB op initiatief van de betrokkene.
Opvallend is ook dat vrijwilligerswerk een van de manieren is waarop terug naar werk kan gefaciliteerd worden.
Alles gebeurt best in overleg met en tussen de drie meest betrokken artsen. De behandelende arts, de arbeidsarts en de adviserend arts.